Despre Electric Castle și cum mi-a revenit încrederea în ceva făcut în România
Ca orice bucureștean, Clujul...
Joi și vineri, 16 și 17 mai, bucureștenii vor avea șansa de a asculta această capodoperă interpretată de Orchestra și Corul Filarmonicii George Enescu, sub bagheta dirijorului Justus Frantz.
Un program bogat și soliști de excepție
Seara de joi va debuta cu Concertul nr. 1, în do major, pentru pian și orchestră, op. 15, unde Justus Frantz va evolua în dublă ipostază, de dirijor și solist.
Concertul se va încheia cu Simfonia nr. 9, în re minor, op. 125, o capodoperă monumentală care va fi interpretată de un ansamblu vocal format din Diana Țugui (soprană), Roxana Constantinescu (mezzosoprană), Cosmin Ifrim (tenor) și Șerban Vasile (bas).
Despre Justus Frantz
Pianist și dirijor de renume internațional, Justus Frantz este considerat unul dintre cei mai prestigioși muzicieni ai timpului său. A studiat pianul cu legendarul Wilhelm Kempff în Germania și s-a lansat într-o carieră de succes, după ce a concertat ca solist al Filarmonicii din Berlin, în 1970, sub bagheta lui Herbert von Karajan.
Pe lângă cariera sa artistică remarcabilă, Justus Frantz este cunoscut și pentru implicarea sa activă în proiecte umanitare. A fondat, în 1995, Orchestra Filarmonicii Națiunilor, iar în 1989 a fost numit trimis special pentru Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Refugiați, potrivit Agerpres.
Bilete și informații
Biletele la cele două concerte se pot cumpăra de la Casa de Bilete a Ateneului Român sau online, accesând site-ul www.fge.org.ro.
Ca orice bucureștean, Clujul...
În piesa Lupii, interpretată de...
Află în articol care sunt...
Rapperul și corespondentul...
Lady Gaga și-a apărat...
Radio DC News vă invită la o serie de concerte...
Melania Trump, fosta Primă...