Despre Electric Castle și cum mi-a revenit încrederea în ceva făcut în România
Ca orice bucureștean, Clujul...
Sfântul Porfirie s-a născut în orașul Tesalonic. La vârsta de 25 de ani, s-a retras în pustia Egiptului, unde va fi tuns în monahism. După cinci ani, a călătorit către Ierusalim, conform crestinortodox.ro. Acolo, a fost hirotonit preot de patriarhul Ierusalimului și i s-a încredințat spră pază lemnul Crucii.
Într-o revelație divină, Dumnezeu i s-a adresat, cerându-i să-i dea visteria - adică lemnul Crucii pe care i l-a încredințat, pentru a fi însoțit de o mireasă cu inimă săracă, dar plină de bunătate. Sfântul Porfirie a primit această poruncă cu smerenie și a îndeplinit-o.
Odată cu vestea venirii Sfântului Porfirie în Gaza, locuitorii păgâni au încercat să-i blocheze drumul cu obstacole precum spini, gunoaie și gropi, și au făcut fum necurat pentru a-l intimida. Cu toate acestea, sfântul a răspuns cu minuni, neclintindu-se în credința sa.
Sfântul Porfirie a cerut sprijinul împăratului Constantinopolului și al Sfântului Ioan Gură de Aur pentru a eradica templele idolești din Gaza. Cu ajutorul lor, a demolat cele opt temple idolești celebre: dedicat Soarelui, Venerei, lui Apolon, Proserpinei, Ghecavei, lui Ieron, Fortunii și lui Marnas. În locul lor, a înălțat o biserică, înlocuind cultul zeilor cu slujirea lui Dumnezeu.
Ca orice bucureștean, Clujul...
În piesa Lupii, interpretată de...
Află în articol care sunt...
Radio DC News vă invită la o serie de concerte...
Melania Trump, fosta Primă...