Despre Electric Castle și cum mi-a revenit încrederea în ceva făcut în România
Ca orice bucureștean, Clujul...
Omagiu adus unui simbol național
Expoziția marchează Ziua Națională Nicolae Grigorescu, sărbătorită anual pe 15 mai, și aduce un omagiu artistului considerat un simbol al picturii moderne românești. Publicul va avea șansa de a descoperi sau redescoperi opere mai puțin cunoscute ale lui Grigorescu, provenind în mare parte din colecții private.
Capodopere expuse
Piesa centrală a expoziției va fi "Țărăncuțe (De la fântână)", o capodoperă considerată una dintre cele mai frumoase opere ale lui Grigorescu din colecții private. Lucrarea, care face parte dintr-un ciclu de variațiuni pe tema "Întoarcerii de la izvor", este o mărturie a geniului și sensibilității artistului.
Pe lângă această piesă de excepție, expoziția va include și alte opere importante, precum "Dimineața, după ploaie", "Întoarcerea spre casă", "Țărăncuță cu furcă", "Costum verde de bal" și multe altele.
Oportunitatea de a descoperi noi fațete ale creației lui Grigorescu
Expoziția va oferi publicului și șansa de a descoperi aspecte mai puțin cunoscute ale creației lui Grigorescu. Vizitatorii vor putea admira studiile sale de nud în peisaj, inspirate din tradiția Școlii de la Barbizon, precum și operele realizate de artist în perioada petrecută la Roma, care au avut o importanță deosebită în evoluția sa artistică.
Expoziția va fi deschisă publicului de marți până vineri, între orele 9:00 și 17:00, precum și în weekend, între orele 10:00 și 18:00.
Ca orice bucureștean, Clujul...
În piesa Lupii, interpretată de...
Află în articol care sunt...
Radio DC News vă invită la o serie de concerte...
Melania Trump, fosta Primă...