Fotbal sub rachete. Meciul din campionatul Ucrainei care a durat peste 4 ore din cauza alarmei aeriene
Autor: Ciprian Dumitrache
Data actualizării:
Data publicării:
Campionatul Ucrainei a reluat cu o zi înainte în regim închis, fără spectatori.

Meciul de fotbal din prima divizie a Ucrainei dintre Lviv Rukh și Metalist Harkiv, care a avut loc miercuri la Lviv, a durat 4 ore și 27 de minute în loc de cele 90 de minute regulamentare, fără a ține cont de pauză.

Totul a fost cauzat de mai multe notificări de alertă aeriană, scrie RFIUcraina.

Astfel, meciul, care a început la ora locală 15:00 și s-a încheiat la 19:27, a fost întrerupt de trei ori de sirenele care anunțau atacurile aeriene.

Deși nu au fost înregistrate lovituri cu rachete în această zonă, echipele au petrecut în total 145 de minute în adăpostul anti-bombe.

Campionatul Ucrainei a reluat marți cu ușile închise, iar miercuri Metalist s-a impus în deplasare cu scorul de 2:1.

Rusia a lovit o gară din regiune Dnipropetrovsk

Rusia a continuat atacurile aeriene, explozii fiind înregistrate în mai multe regiuni.

Președintele Volodimir Zelenski a anunțat că 22 de persoane au fost ucise și aproximativ 50 au fost rănite în timpul unui atac cu rachetă asupra gării Chaplyne din regiunea Dnipropetrovsk.

"Așa s-a pregătit Rusia pentru această reuniune a Consiliului de Securitate al ONU. Chaplina este durerea noastră astăzi. Până în acest moment, 22 de persoane au murit, cinci dintre ele au ars, un adolescent a murit, avea 11 ani, o rachetă rusă i-a distrus casa. Operațiunile de căutare și salvare la gară continuă",  aspus Zelenski.

Mai multe explozii au izbucnit în comunitatea districtului Vyshhorod din regiunea Kiev.

Rușii au bombardat Kryvyi Rih cu muniții cu dispersie, arme interzise.

Rușii l-au bombardat pe Kryvyi Rih cu obuze de grup de la sistemul de rachete antiaeriene Tornado-S.

Munițiile cu dispersie sunt interzise prin tratate internaționale din cauza efectelor lor larg răspândite fără discriminare și a pericolului pe termen lung pentru civili. În același timp, nici Rusia și nici Ucraina nu au semnat Convenția