Irina Begu s-a calificat în semifinale la Palermo
Autor: Rodica Mitu
Data publicării:
Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Palermo.

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA 250 de la Palermo, dotat cu premii totale de 203.024 euro, vineri, după ce a învins-o pe franţuzoaica Diane Parry, cu 6-1, 6-3.

Begu (31 ani, 45 WTA), a şasea favorită, a câştigat mai greu decât o arată scorul, după o oră şi 45 de minute.

Românca s-a impus cu 6-1 în primul set, după ce a pierdut ghemul de debut. În actul secund, Parry (19 ani, 86 WTA) a condus cu 3-1, dar a Begu a reuşit o nouă serie remarcabilă de cinci ghemuri, câştigând cu 6-3. Begu a încheiat cu 3 aşi şi 6 duble greşeli. Irina Begu şi-a asigurat un cec de 8.870 de euro şi 110 puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe spaniola Sara Sorribes Tormo, a patra favorită. Sara Sorribes (25 ani, 41 WTA) a dispus în sferturi de maghiara Anna Bondar, cap de serie numărul şapte, cu 6-2, 6-3. Begu a învins-o pe Sorribes Tormo în singurul lor meci direct, în 2020, la Praga, în sferturi, cu 6-2, 4-6, 6-2.