Portarul Angliei și-a scris pe sticla de apă unde vor bate elvețienii penalty-urile
Autor: Alexandru Negrici
Data publicării:
Anglia s-a calificat sâmbătă în semifinalele campionatului european de fotbal, după ce a învins Elveția la penaltyuri.

Portarul Jordan Pickford a fost eroul echipei, având o pregătire strategică care s-a dovedit decisivă în momentele critice ale meciului. Semifinalele vor fi Spania – Franța (pe 9 iulie) și Anglia – Olanda (pe 10 iulie).

Imaginile surprinse în timpul meciului au dezvăluit că Pickford și-a lipit pe bidonul cu apă lista cu executanții adversarilor și zona în care trebuie să plonjeze. Un exemplu notabil a fost instrucțiunea „Sari în stânga” în dreptul numelui lui Akanji, sfat pe care Pickford l-a urmat și astfel a apărat lovitura fundașului elvețian, moment care a decis calificarea Angliei.

Cele două naționale au ajuns la lovituri de departajare după ce au încheiat meciul cu scorul de 1-1 în timpul regulamentar. Elveția a deschis scorul în minutul 75, când Akanji a executat o lovitură liberă, iar Schar a pasat în careu pentru Ndoye, acesta a centrat în fața porții, unde Stones a gafat și Breel Embolo a înscris.

Anglia a egalat rapid în minutul 80, printr-un șut spectaculos din afara careului al lui Bukayo Saka, care l-a învins pe portarul elvețian Sommer. În prelungiri, ambele echipe au încercat să preia conducerea, dar fără succes, astfel că meciul s-a decis la loviturile de departajare.

În semifinale, Anglia se va întâlni cu Olanda, națională care a eliminat România în optimi, iar aseară a învins Turcia cu 2-1 în sferturi. Turcii au deschis scorul în minutul 35, după o centrare excelentă a lui Arda Guler către Samet Akaydin, care a reluat cu o lovitură de cap.

Olandezii au egalat în minutul 70, prin Stefan de Vrij, care a marcat cu o lovitură de cap la centrarea lui Depay. Au reușit să întoarcă rezultatul în minutul 76, printr-un autogol al lui Mert Müldür, asigurându-și astfel locul în semifinalele competiției.