Premier League. Liverpool a demolat-o pe Bournemouth cu un scor ireal pentru fotbal
Autor: Andrei Itu
Data actualizării:
Data publicării:
Liverpool a umilit-o, sâmbătă seară, pe Bournemouth cu scorul de 9-0.

Golurile acestui meci din etapa a 4-a au fost înscrise de Luis Diaz (minutele 3 şi 85), Harvey Elliott (6), Trent Alexander-Arnold (28), Roberto Firmino (31, 62), Virgil van Dijk (45), Chris Mepham (47 - autogol) şi Fabio Carvalho (80). Liverpool, care a avut un start slab de sezon, a obţinut prima victorie din acest campionat şi a urcat pe locul 8, cu 5 puncte.

Tot sâmbătă, campioana Manchester City s-a impus cu 4-2 acasă în faţa lui Crystal Palace, care a condus cu 2-0 la pauză.

Trei goluri au fost marcate de atacantul norvegian Erling Haaland, venit în această vară la City.

Rezultate înregistrate sâmbătă: Southampton - Manchester United 0-1 A marcat: Bruno Fernandes (55)

Chelsea - Leicester 2-1 Au marcat: Sterling (47, 63), respectiv Barnes (66) Cartonaş roşu: Gallagher (Chelsea, 28)

Brentford - Everton 1-1 Au marcat: Janelt (84), respectiv Gordon (24)

Brighton - Leeds United 1-0 A marcat: Pascal Gross (66)

Liverpool - Bournemouth 9-0 Au marcat: Diaz (3, 85), Elliott (6), Alexander-Arnold (28), Roberto Firmino (31, 62), van Dijk (45), Mepham (47 - autogol), Carvalho (80)

Manchester City - Crystal Palace 4-2 Au marcat: Bernardo Silva (53), Haaland (62, 70, 81), respectiv Stones (4 - autogol), Andersen (21).

Duminică se joacă partidele Aston Villa - West Ham, Wolverhampton - Newcastle şi Nottingham Forest - Tottenham.